20 Nisan 2015 Pazartesi

Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense SPF PA +++ UVA Güneş Koruma Kremi

Merhaba,

Bugün blogda konumuz güneş bakımı, baş kahramanımız ise, Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense Güneş Kremi.

Size cildimin geçmişinden biraz bahsetmek isterim.

Bundan 5 yıl önce, geç kalmış bir ergenlik yaşayarak, 20 yaşımda ciddi bir sivilcelenme problemi yaşadım. O yaşıma kadar tek bir ergenlik sivilcem çıkmamışken, birden kistik aşamaya ulaşan, nodül sivilcelerim oluştu. Sebebini kötü beslenmeme bağlıyordum, nitekim öyle çıktı. Doktorumun tereddütle verdiği çok ağır bir ilaç olan Roaccutane tedavisine başladım. 9 aylık çok, ama çok zorlu geçen süreç sonunda sivilcelerden, süreçte bilinçli kullandığım bakım ürünleriyle de lekelerimden kurtuldum. Hatta doktorum benim için 'aldığım en iyi sonuçsun.' demişti.

İlaç herkeste farklı belirtilerle ilerliyor, aşamaları herkeste farklı gerçekleşiyor.Kız kardeşim Başak da benimle aynı ilacı kullandığından bu farkları gözle görme imkanım oldu.
Güneş koruma kremi, ve kullanmanın önemini bu dönemde idrak ettim.

Öncelikle SPF (Sun Protection Factor) yani güneş koruma faktörünün yükseldikçe, güneşten korunmanın o kadar artacağı düşüncesinin bir yanlış olduğunu belirtmek isterim. SPF yükseldikçe, daha 'çok' değil, daha 'uzun süre' korunursunuz. SPF, UVB ışınlarını ölçmek için kullanılan bir birimken, en az onun kadar cildimizi etkileyen UVA ışınlarını ölçmek için kullanılan bir birim yok. Çeşit çeşit güneş koruma kremi kullanmış biri olarak bazı kremlerde 'PA' ya da  '+'(artı) ibaresine rastlıyordum. Ufak araştırmalarımda bu 'PA' ve '+' ibaresinin UVA ışınlarına karşı koruma seviyesini ifade eden bir ibare olduğunu öğrendim.

İşte tam burada Kiehls Ultra Defense SPF 50 PA+++ güneş kremi devreye giriyor.
Bu güneş koruma kremi, her güneş kreminde olan UVB ışınlarından koruma sağlayan SPF içerirken, (SPF 50 içeriyor) hem de nadir güneş koruma kreminin içerdiği UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan PA içeriyor (PA+++).
Kremin içerik nitelikleri bu şekilde. Özet olarak, bu güneş koruma kremi diğerlerinden farklı olarak, hem UVB hem UVA ışınlarına koruma sağlıyor. Bu özelliğiyle muadillerinden biraz daha üstün olduğunu söyleyebilirim.

Geleyim en merak edilen yönüne. Makyajla anlaşabilen bir ürün mü?

Cevabım net: Kesinlikle öyle. Ben Kiehls Ultra Defense ile geçen yaz tanıştım. Kullandığım ilk andan bu yana 'işte aradığım bu' dedim hep. Yazın bile renkli nemlendirici, hatta fondöten kullanan biri olarak söylüyorum, makyaj altına gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Adeta bir makyaj bazı gibi, ten ürünleriyle bütünleşiyor, güneş koruma kremlerinin o sinir bozucu maskemsi etkisi kesinlikle oluşmuyor. Üzerindeki 'ultra light' ifadesinden anlaşılacağı gibi oldukça hafif yapıda. Hiç düşünmeden yaz yaklaşırken geçtiğimiz günlerde ikincisini aldım. Aslında siz benim gibi yapmayın, yaz kış farketmeden güneş koruma kremi kullanın:) Biraz kamu spotu gibi oldu ama, güneşe sadece yazın maruz kalmıyoruz. Şiddeti aynı olmasa da aynı etkiler kışın da geçerli.

Peki ürünüm hiç mi olumsuz bir yanı yok? Ben söyleyeyim, kararı siz verin. Ürün paraben içeriyor. Açıkçası bu duruma hiç takılmıyorum. Çünkü her platformda belirttiğim gibi, artık parabenin adı çıkmamış bir çok zararlı içeriğe göre masum bile olduğunu düşünmeye başladım. Paraben, bu sinsirella içerikler arasında günah keçisi ilan edilen içerik olmuş bence :)
Ürün 60 ml lik bir tüp ambalajda satışa sunulmuş. Geçen sene 90 küsür TL lik bir fiyata aldığım kremi, bu sene 109 TL ye aldım.

Ürünü Kiehls mağazalarından ya da internet sitelerinde bulunan iletişim numarasından sipariş vererek edinebilirsiniz.

Bu arada, ben Elif hanımın aşağıda linkini bırakacağım sitesinden güneş koruması hakkında çok güzel iki yazı okudum. Bir çok konuda aydınlandım, güneş korumasının aslında daha da ciddiyet isteyen bir konu olduğunu anlamış oldum. Linkini bırakıyorum, mutlaka okuyun derim.
elifc.com

Ben cildimi güneşten koruması için Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense SPF PA +++ UVA Güneş Koruma Kremi ne emanet ettim.Siz hangi güneş koruma kremini kullanıyorsunuz?

Görüşmek üzere.

Yağmur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder